Image

Parodontologie - hloubková kyretáž

Lidovým pojmem „parodontóza“, správně paradontitida, je zánětlivé onemocnění dásní a tkání v okolí zubů, může zasahovat až do kosti. Důvodem vzniku parodontózy je většinou špatná technika čištění zubů, či nedostatečná dentální hygiena a je zároveň druhým nejčastějším onemocněním.

Od 350 Kč (hloubkové čištění jednoho zubu). Více informací naleznete zde.

Vyskytuje se především u pacientů středního až vyššího věku. Vzniká nahromaděním zubního plaku na zubu v okolí dásní výskytem mikroorganismů, kteří tento proces podporují. V prvotní fázi se projevuje zvýšenou krvácivostí dásní a nepříjemným zápachem z úst, v dalších fázích se může šířit až ke kosti a k její ztrátě, což je spojeno s následnou ztrátou zubu. Parodontóze velmi přispívá kouření, které snižuje obranyschopnost proti mikroorganismům. Účinná obrana proti paradontóze je pravidelná dentální hygiena.

V první fázi, která je nejmírnější, dochází k zásahu v úrovni dentální hygieny. Jedna z našich zkušených dentálních hygienistek odstraní z ústní dutiny plak a zubní kámen, který se zde vyskytuje. Následně vyhodnocujeme a kontrolujeme úspěšnost ústupu parodontitidy. Druhá fáze léčby je vlastní specializovaná péče ze strany stomatologa. Podle závažnosti postižení se nasazuje odpovídající léčba, která může být konzervativní, bez chirurgického zásahu až po kompletní chirurgickou. Třetí fáze je fáze pravidelných prohlídek. 

Prevence je v tomto případě nesmírně důležitá. A pomáhá eliminovat poškození parodontitidou. Prevencí je myšleno pravidelné navštěvování dentální hygieny i zubního lékaře. V případě pozitivního nálezu je vhodné dentální hygienu navštěvovat každé tři měsíce nebo alespoň jednou či dvakrát do roka.

Jak předcházet vzniku parodontitidy (parodontózy, paradentózy)?

Jedině pravidelnou a systematickou péčí o svůj chrup.

Mám paradontózu, když plivu krev?

To se bohužel nedá takhle na dálku určit. Může se jednat pouze o lokální zánět dásně. V tomto případě doporučujeme navštívit zubního lékaře nebo dentální hygienistku.

Moji rodiče paradontitou trpěli, je to základ k tomu, abych ji mě(a) také?

Onemocnění parodontitidou vzniká na základě nedokonalé nebo zanedbané ústní hygieny. Nejedná se o tedy dědičné onemocnění. Navíc ji lze aktivně předcházet, tedy pokud se budeme starat o svůj chrup.

Jak dlouho bude trvat léčení?

To je velmi individuální. Počítejte s několika návštěvami zubního lékaře a dentálních hygienistek během prvních třech měsíců a s následující pravidelnou péčí.