Image

Stomatochirurgie

Stomatochirurgie neboli stomatologická chirurgie, je užším oborem maxillofaciální, jinak též ústní a obličejové chirurgie. Stomatochirurgie se zabývá všemi problémy, které jsou úzce spjaty s ústní dutinou respektive, majícími svůj původ v zubu či zubech.

Z pohledu lékaře - chirurga je stomatochirurgie věda, řemeslo a umění v jednom. Z úhlu pacienta bohužel neblahá vzpomínka na bezesnou noc, velké fronty u lékaře v rámci jeho noční služby, strach z bolesti. Vždyť mnohým (kolegy nevyjímaje) začíná tuhnout krev v žilách a ozývají se všechny zanedbané zuby najednou už jen při vyslovení kořene slova „stoma", natož „chirurgie“. Stomatochirurgie je invazivní obor, takže dojde-li na ni, byly už nejspíš provedeny nebo vyloučeny všechny konzervativní postupy. Má-li chirurg pomoci, je často nutné spolu s „bolístkou" (třeba zánětlivým ložiskem) odstranit také nějakou část postižené tkáně (excize), orgánu (resekce, amputace), či orgán celý (ektomie, extrakce, enukleace). Každý zubní lékař je v podstatě částečně chirurgem, protože preparuje živé tkáně. Pokud je pacient v tomto momentu vystaven časové tísni, pak narůstá stres.

Naopak klid, vstřícnost a pochopení působí na psychiku pacienta přímo zázračně. Pokud tedy jiného východiska, než se chopit skalpelu, musí tak být učiněno promyšleně, rozhodně, rychle, přesně a hlavně bezbolestně. Získat důvěru pacienta není jednoduchá záležitost, jedná se o dlouhodobý proces a každý chirurg je pak jen takovým chirurgem, jakým dokáže být anesteziologem (popř. jakého má anesteziologa). Naštěstí jsou dnes k dispozici prostředky jako analgetika (léky proti bolesti), anestetika a sedativa (zjednodušeně - látky navozující lokální znecitlivění nebo celkovou změnu vědomí).

Většinu stomatochirurgických zákroků provádíme ambulantně v lokální anestezii, přechodně jsou chemicky „vypnuta" nervová vlákna, které přenáší pocit bolesti. Oblast, kterou znecitlivíme je pacientem vnímána jako necitlivá, zmrzlá. Snažíme se co nejvíce eliminovat bolest a chceme, aby pacient celé ošetření dobře snášel. Technika na trhu, farmacie a medicína nabízí velké možnosti. Proto usnadní práci chirurgovi i pacientovi.

Určitě je nutné o svůj chrup bedlivě pečovat. Pravidelně si čistit zuby, čistit mezizubní prostory. Vždyť i z pouhé paradentózy může vzniknout opravu velký problém, který je nutné řešit chirurgicky. Samozřejmě pak existují případy, kde stomatochirurgický zákrok nelze ovlivnit – předmět v dásni, atd. 

Ve 100 % případů používáme modelní a velice účinnou lokální anestezii. Tento vpich může být nepříjemný, nicméně díky tomu stomatochirurgický zákrok nebolí.

Nejčastější výkony stomatochirurgie jsou určitě komplikovanější extrakce zubů, vybavení retinovaného zubu nebo zavedení zubního implantátu.

Záleží na rozsahu chirurgického zákroku. Ošetření může trvat od 15 minut až do 3 hodin. Běžný čas extrakce zubu nebo zavedení implantátu je včak cca 30 minut.

Naše kontakty

Smile Centrum Vysočany

Smile Centrum Vysočany

Jandova 598/1, 190 00 - PRAHA 9

KDY K NÁM?
V době:
Po: 7.30 - 19.00
Út: 7.30 - 17.00
St: 7.30 - 19.00
Čt: 7.30 - 19.00
Pá: 8.00 - 16.00
So: ZAVŘENO
Ne: ZAVŘENO