Ošetření zubního kazu

Ošetření zubního kazu

Rozvoj zubního kazu může být velmi bolestivý a nebezpečný pro zdraví zubů. Proto je důležité získat správné ošetření, které pomůže odstranit poškozenou zubní tkáň a zastavit bolest. Většina lidí se setkává s tímto nejčastějším onemocněním zubů, které může způsobit nejen estetické problémy, ale také vážné komplikace.

Při malém zubním kazu se můžete setkat s citlivostí zubů na studené, horké nebo sladké potraviny a nápoje, nebo dokonce i s bolestí při žvýkání. Pokud se však kazy rozšíří, mohou způsobit vážné komplikace, jako je akutní bolest, zánět kanálků nebo dokonce ztráta zubu. Proto je důležité včas vyhledat odbornou pomoc a začít léčbu.

Objednejte se on-line

Pro naše pacienty nabízíme možnost objednání on-line.

Nejefektivnější postupy léčby zubního kazu a moderní zubní péče

Existuje řada různých postupů, které zubní lékař může doporučit pro léčbu zubního kazu a zlepšení vašeho zubního zdraví. Mezi nejefektivnější postupy patří například plombování, endodontická terapie a extrakce zubu v případě závažného poškození. Je důležité vyhledat léčbu co nejdříve, aby se zabránilo dalším komplikacím, jako je zánět kanálků nebo ztráta zubu.

Naši zubní lékaři využívají tu nejmodernější digitální technologii, díky které dokáží rozeznat a diagnostikovat zubní kaz již v jeho počátečním stádiu. Díky tomu můžeme zub efektivně léčit bez následných komplikací. Pro jeho výplň používáme ty nejlepší materiály, které umožňují zachovat přirozený anatomický tvar zubu. Takto dosáhneme velmi přirozeného vzhledu a zároveň vysoké funkčnosti zubu. Skoro vždy lékař zhotoví fotografii před a po ošetření, abyste viděli, jak proběhlo ošetření a co se díky němu změnilo. Kontaktujte nás a nechte nás pomoci vám udržet vaše zuby zdravé a krásné.

Výplně zubů - co očekávat při ošetření zubního kazu a jaké jsou nejlepší materiály pro výplně?

Nejmodernější vybavení
Anestezie

Zubní lékař vám nejdříve dá injekce kvůli znecitlivění, pak nastává vrtání postiženého zubu

konzultace zdarma - úspora
Odstraní zasažené tkáně zubu

Pak nastává vrtání postiženého zubu, odstraní zasažené tkáně

více než 800 úspěšně zavedených implantátů
Zubní výplň

Prodezinfikuje kavitu a nakonec do vyvrtaného otvoru vloží výplň z vhodného materiálu tak, aby byla obnovena pevnost a tvar struktury zubu

VŠE O ZUBNÍCH VÝPLNÍCH

Nejčastější formou ošetření počátečních, středně, nebo velmi závažných zubních kazů jsou výplně. Zubní lékař vám nejdříve dá injekce kvůli znecitlivění, pak nastává vrtání postiženého zubu, odstraní zasažené tkáně, prodezinfikuje kavitu a nakonec do vyvrtaného otvoru vloží výplň z vhodného materiálu tak, aby byla obnovena pevnost a tvar struktury zubu. Ačkoliv se většina moderních výplní skládá z kompozitní pryskyřice (fotokompozity), používají se i výplně z celé řady jiných materiálů. U výplní okluzních zubních kazů nebo kazů na zadních zubech lze použít i jiné materiály, jako je například skloionomerní cement, kovové/ amalgámové nebo zlaté výplně. V případě kazů na bočních, okluzních stranách zubů nebo v mezizubních prostorách se zubní lékař u viditelné části zubu může rozhodnout pro kompozitní pryskyřici, která řeší estetické hledisko, je funkční a lépe vypadá. Na základě závažnosti a umístění zubního kazu zubní lékař pozná, jaký způsob ošetření je pro vás nejlepší a doporučí nejvhodnější výplň.

Pokud poškození způsobené zubním kazem sahá tak hluboko, že ho nelze ošetřit některým z výše uvedených způsobů, zubní lékař vám zřejmě navrhne čištění kořenových kanálků. Jakmile zubní kaz pronikne ochrannou sklovinovou vrstvou zubu, usadí se v samotném středu zubu, v zubovině neboli dentinu. Zubní kaz, který závažně naruší zubovinu, může poškodit i nervy v zubním kořenu. Tento problém dokáže vyřešit pouze ošetření kořenových kanálků. Během tohoto zákroku zubní lékař pod anestezií odstraní poškozený nerv i okolní tkáň tvořenou cévami nebo dření a vyplní celou oblast speciální endodontickou výplní. Pokud je při zákroku nutné odstranit velkou část zubu, může zubní lékař po dokončení procedury doporučit zhotovení zbytku zubní korunky, aby maximálně prodloužil životnost devitalizovaného zubu.

Nejčastěji a nejvíce ošetřované jsou zadní zuby, ke kterým se často hůře dostává při čištění zubním kartáčkem. Tvorba kazů se dá eliminovat správnou technikou čištění zubů, správnou zubní pastou, pravidelnými preventivními prohlídkami a pravidelnou dentální hygienou. Každý kaz má různý rozsah postižení, vzniká nahromaděním bakterií v části zubu a pokud nejsou z místa odstraněny, začnou vypouštět kyselinu, která zub poškozuje a kazí - zprvu sklovinu, postupuje do zuboviny, zubní dřeně a v poslední fází až do kořenové části. Čím dříve se poškození ošetří, tím menší poškození zubu nastane a vaše náklady na ošetření budou nižší.

 

Jak se vyhnout zubnímu kazu?

  1. Pozor na spotřebu cukru
  2. Čistěte si zuby správně dvakrát denně
  3. Buďte ke svým zubům něžní
  4. Pravidelně navštěvujte zubaře
  5. Pravidelně navštěvujte dentalní hygienistku
  6. Přestaňte kouřit
  7. Méně pojídejte
  8. Používejte flór

Jak poznám zubní kaz?

Zubní kaz je na první pohled tmavší než okolí. Existují však I zubní kazy (mezizubní kaz), které pouhým okem nevidíte a je zapotřebí moderní techniky a rentgenu. 

Jak pozná doktor, že nevrtá špatně?

Zubní kaz v zubu při osvícení červeně září, a stomatolog díky tomu ví, kde má ještě vrtat a kde již ne.

Naše kontakty

Smile Centrum Vysočany

Jandova 598/1, 190 00 - PRAHA 9

KDY K NÁM?
V době:
Po: 7.30 - 19.00
Út: 7.30 - 17.00
St: 7.30 - 19.00
Čt: 7.30 - 19.00
Pá: 8.00 - 16.00
So: ZAVŘENO
Ne: ZAVŘENO