Ošetření zubního kazu

Ošetření zubního kazu

Zubní kaz není jen bolestivá nepříjemnost. Zubní kazy vyžadují speciální ošetření, při kterém se odstraní napadená zubní struktura, opraví škody způsobené zubním kazem a zastaví bolest. Níže se podíváme na různé postupy, které vám může zubní lékař v případě zubního kazu doporučit. Zubní kaz je zároveň nejčastější onemocnění zubů. Vede k demineralizaci a postupnému ničení zubu, které ohrožuje nejen zdraví, ale i estetický vzhled zubů. Malý zubní kaz se může začít projevovat zvýšenou citlivostí na studené, horké nebo sladké jídlo a pití nebo dokonce můžete cítit i bolest při žvýkání. Nicméně, jakmile je kaz větší, začne působit mnohem závažnější problémy, jakými jsou například akutní bolest, zánět kanálků nebo dokonce následující ztráta zubu kvůli komplikacím zubního kazu.

Nejčastější formou ošetření počátečních, středně, nebo velmi závažných zubních kazů jsou výplně. Zubní lékař vám nejdříve dá injekce kvůli znecitlivění, pak nastává vrtání postiženého zubu, odstraní zasažené tkáně, prodezinfikuje kavitu a nakonec do vyvrtaného otvoru vloží výplň z vhodného materiálu tak, aby byla obnovena pevnost a tvar struktury zubu. Ačkoliv se většina moderních výplní skládá z kompozitní pryskyřice (fotokompozity), používají se i výplně z celé řady jiných materiálů. U výplní okluzních zubních kazů nebo kazů na zadních zubech lze použít i jiné materiály, jako je například skloionomerní cement, kovové/ amalgámové nebo zlaté výplně. V případě kazů na bočních, okluzních stranách zubů nebo v mezizubních prostorách se zubní lékař u viditelné části zubu může rozhodnout pro kompozitní pryskyřici, která řeší estetické hledisko, je funkční a lépe vypadá. Na základě závažnosti a umístění zubního kazu zubní lékař pozná, jaký způsob ošetření je pro vás nejlepší a doporučí nejvhodnější výplň.

Pokud poškození způsobené zubním kazem sahá tak hluboko, že ho nelze ošetřit některým z výše uvedených způsobů, zubní lékař vám zřejmě navrhne čištění kořenových kanálků. Jakmile zubní kaz pronikne ochrannou sklovinovou vrstvou zubu, usadí se v samotném středu zubu, v zubovině neboli dentinu. Zubní kaz, který závažně naruší zubovinu, může poškodit i nervy v zubním kořenu. Tento problém dokáže vyřešit pouze ošetření kořenových kanálků. Během tohoto zákroku zubní lékař pod anestezií odstraní poškozený nerv i okolní tkáň tvořenou cévami nebo dření a vyplní celou oblast speciální endodontickou výplní. Pokud je při zákroku nutné odstranit velkou část zubu, může zubní lékař po dokončení procedury doporučit zhotovení zbytku zubní korunky, aby maximálně prodloužil životnost devitalizovaného zubu.

Nejčastěji a nejvíce ošetřované jsou zadní zuby, ke kterým se často hůře dostává při čištění zubním kartáčkem. Tvorba kazů se dá eliminovat správnou technikou čištění zubů, správnou zubní pastou, pravidelnými preventivními prohlídkami a pravidelnou dentální hygienou. Každý kaz má různý rozsah postižení, vzniká nahromaděním bakterií v části zubu a pokud nejsou z místa odstraněny, začnou vypouštět kyselinu, která zub poškozuje a kazí - zprvu sklovinu, postupuje do zuboviny, zubní dřeně a v poslední fází až do kořenové části. Čím dříve se poškození ošetří, tím menší poškození zubu nastane a vaše náklady na ošetření budou nižší.

Naši odborníci využívají tu nejmodernější digitální technologii, díky které dokáží rozeznat a diagnostikovat zubní kaz již v jeho počátečním stádiu. Díky tomu můžeme zub efektivně léčit bez následných komplikací. Pro jeho výplň používáme ty nejlepší materiály, které umožňují zachovat přirozený anatomický tvar zubu. Takto dosáhneme velmi přirozeného vzhledu a zároveň vysoké funkčnosti zubu. Skoro vždy lékař zhotoví fotografii před a po ošetření, abyste viděli,  jak proběhlo ošetření a co se díky němu změnilo.

Jak se vyhnout zubnímu kazu?

1. Pozor na spotřebu cukru

2. Čistěte si zuby správně dvakrát denně

3. Buďte ke svým zubům něžní

4. Pravidelně navštěvujte zubaře

5. Pravidelně navštěvujte dentalní hygienistku

6. Přestaňte kouřit

7. Méně pojídejte

8. Používejte flór

Jak poznám zubní kaz?

Zubní kaz je na první pohled tmavší než okolí. Existují však I zubní kazy (mezizubní kaz), které pouhým okem nevidíte a je zapotřebí moderní techniky a rentgenu. 

Jak pozná doktor, že nevrtá špatně?

Zubní kaz v zubu při osvícení červeně září, a stomatolog díky tomu ví, kde má ještě vrtat a kde již ne.

Naše kontakty

Smile Centrum Vysočany

Smile Centrum Vysočany

Jandova 598/1, 190 00 - PRAHA 9

KDY K NÁM?
V době:
Po: 7.30 - 19.00
Út: 7.30 - 17.00
St: 7.30 - 19.00
Čt: 7.30 - 19.00
Pá: 8.00 - 16.00
So: ZAVŘENO
Ne: ZAVŘENO