Image

Parodontologie - hloubková kyretáž

Lidovým pojmem „parodontóza“, správně paradontitida, je zánětlivé onemocnění dásní a tkání v okolí zubů, které může zasahovat až do kosti. Důvodem vzniku parodontózy je většinou špatná technika čištění zubů, či nedostatečná dentální hygiena a je zároveň druhým nejčastějším onemocněním.

Pro naše pacienty nabízíme možnost objednání on-line.

Cena hloubkové kyretáže

Od 350 Kč (hloubkové čištění jednoho zubu). 

Vyskytuje se především u pacientů středního až vyššího věku. Vzniká nahromaděním zubního plaku na zubu v okolí dásní výskytem mikroorganismů, kteří tento proces podporují. V prvotní fázi se projevuje zvýšenou krvácivostí dásní a nepříjemným zápachem z úst, v dalších fázích se může šířit až ke kosti a může dojít k její ztrátě, což je spojeno s následnou ztrátou zubu. Parodontóze velmi přispívá kouření, které snižuje obranyschopnost proti mikroorganismům. Účinná obrana proti paradontóze je pravidelná dentální hygiena.

V první fázi, která je nejmírnější, dochází k zásahu v úrovni dentální hygieny. Jedna z našich zkušených dentálních hygienistek odstraní z ústní dutiny plak a zubní kámen, který se zde vyskytuje. Následně vyhodnocujeme a kontrolujeme úspěšnost ústupu parodontitidy. Druhá fáze léčby je vlastní specializovaná péče ze strany stomatologa. Podle závažnosti postižení se nasazuje odpovídající léčba, která může být konzervativní, bez chirurgického zásahu, nebo kompletní chirurgickou. Třetí fáze je fáze pravidelných prohlídek.

Prevence je v tomto případě nesmírně důležitá a pomáhá eliminovat poškození parodontitidou. Prevencí je myšleno pravidelné navštěvování dentální hygieny i zubního lékaře. V případě pozitivního nálezu je vhodné dentální hygienu navštěvovat každé tři měsíce, nebo alespoň jednou či dvakrát do roka.

7 způsobů léčby parodontózy a podpory zdraví dásní:

1. Zlepšení ústní hygieny - Důkladné čištění zubů a mezizubních prostorů pomocí zubní nitě nebo mezizubních kartáčků pomáhá odstranit zubní plak a bakterie.

2. Zubní hygienista může provést profesionální čištění zubů, které odstraní tvrdý zubní kámen a další nečistoty.

3. Antibiotika - V některých případech může být použití antibiotik účinné při léčbě parodontózy.

4. V pokročilých případech onemocnění dutiny ústní může být nutná chirurgická léčba, jako je například ošetření kořenů zubů nebo transplantace tkáně.

5. Změna stravovacích návyků - Omezení konzumace sladkostí a škodlivých potravin může pomoci snížit riziko vzniku parodontózy.

6. Kouření zvyšuje riziko vzniku paradontitidy a dalších ústních onemocnění, proto je důležité omezit nebo úplně přestat kouřit.

7. Stress management - Stres může vést k oslabení imunitního systému a zhoršení stavu dásní, proto je důležité se snažit stres minimalizovat.

Image

Pro naše pacienty nabízíme možnost objednání on-line.


Jak předcházet vzniku parodontitidy (parodontózy, paradentózy)?

Jedině pravidelnou a systematickou péčí o svůj chrup.

Mám paradontózu, když plivu krev?

To se bohužel nedá takhle na dálku určit. Může se jednat pouze o lokální zánět dásně. V tomto případě doporučujeme navštívit zubního lékaře nebo dentální hygienistku.

Moji rodiče paradontitou trpěli, je to základ k tomu, abych ji měl(a) také?

Onemocnění parodontitidou vzniká na základě nedokonalé nebo zanedbané ústní hygieny. Nejedná se o tedy dědičné onemocnění. Navíc ji lze aktivně předcházet, tedy pokud se budeme starat o svůj chrup.

Jak dlouho bude trvat léčení?

To je velmi individuální. Počítejte s několika návštěvami zubního lékaře a dentálních hygienistek během prvních třech měsíců a s následující pravidelnou péčí.

Naše pobočky

Smile Centrum Eliška

Freyova 983/25, 190 00 - PRAHA 9

OTEVÍRACÍ DOBA
Po-Čt - 7:00 - 19:00, Pá - 7:00 - 16:00, So-Ne - ZAVŘENO