Image

Neviditelná rovnátka

Neviditelná rovnátka jsou skvělým estetickým řešením pro rovnání vašich zubů. Tajemství neviditelných rovnátek spočívá v jejich průhlednosti. Nikdo si jich tedy během ortodontické léčby ani nemusí všimnout. Léčba křivých zubů je vhodná pro dospělé je skvělou volbou pro lidi, kteří si chtějí něco speciálního a
nebojí se disciplíny.

Objednejte se on-line

Pro naše pacienty nabízíme možnost objednání on-line.

Neviditelná rovnátka: plnohodnotná alternativa ke klasickým rovnátkům?

Alignery jsou průhledná ortodontická rovnátka a neviditelná alternativa k běžným rovnátkům. Přestože výrobci tvrdí opak, není zatím možné klasická rovnátka zcela nahradit alignery. Mírné až středně těžké případy nerovnosti skusu lze vyrovnat. Existují však i závažné abnormality, které někdy nelze léčitrovnátky. Poté je nutné provést operaci a výsledek podpořit rovnátky.

Hlavní výhody a nevýhody neviditelných rovnátek

Proces výroby alignerů začíná konzultací, rentgenovým snímkem a následným otiskem zubů pomocí moderní počítačové technologie 3D modelování. Ortodontická rovnátka jsou často označována za technologii budoucnosti. Tato možnost má mnoho výhod:

  • možnost kdykoli vyjmout chránič zubů, ať už při důležité schůzce nebo před jídlem;
  • není zapotřebí žádných speciálních zařízení pro čištění zubů;
  • bezbolestné umístění;
  • bez problémů je možné kousat a žvýkat i tvrdé produkty (jablka, zelí, ořechy, celer, sýr, mrkev atd.).
  • snadné nošení;
  • vysoká účinnost srovnání zubů.
Image

Jak probíhá příprava na ošetření alignery?

Stejně jako u rovnátek. Stejné skeny, otisky, výpočty, fotografický protokol. Důležité je pořídit přesný otisk - otisk zubů ze silikonu. Otisk se odešle do laboratoře, kde jej zubní technik odlije a vloží do skeneru. Model je kompletně naskenován a zobrazen ve speciálním programu. Analyzuje pohyb zubů při výměně alignerů - tak zjistíme, kolik rovnátek bude pacient potřebovat k dosažení ideálního výsledku. Obvykle se navrhuje několik léčebných plánů. Společně s pacientem schválíme jednu nebo druhou variantu.

Léčba se řídí dle závažnosti ortodontické vady. Ty nejlehčí lze vyléčit již za 6 měsíců doby léčby. To znamená, že po tuto dobu jsou rovnátka v ústech.

Často se nás ptáte, za jak dlouho vám neviditelná rovnátka nasadíme. Většinou je to v rozmezí 2 až 4 týdnů od první návštěvy. Nejprve naplánujeme léčbu na základě pečlivého vyšetření. Přesné otisky všech zubů se odesílají do naší laboratoře, kde neviditelná rovnátka vyrobíme přesně na míru vašeho chrupu.

Na začátku léčby neviditelnými rovnátky je částečně ovlivněna funkce mluvit. To je ale u všech typů ortodontických aparátů. Potíže však zmizí obvykle během jednoho až dvou týdnů.

U neviditelných rovnátek je nutná ústní hygiena jako základ předpokladu úspěšné léčby. Při špatné hygieně dochází ke vzniku povlaku na zubech nebo například k rozvoji zánětu dásní, který brání pohybu zubů. Je také nutné častěji docházet na dentální hygienu.

Objednejte se on-line

Pro naše pacienty nabízíme možnost objednání on-line.

Image
Výsledky po pouhých 6 měsících

Kolik stojí neviditelná rovnátka?

Cena závisí na stavu zubů a počtu alignerů potřebných k dosažení konečného výsledku. Navrhneme vám plán léčby a vybereme možnost, která vyhovuje vašemu rozpočtu od 49.000 do 89.000 Kč.

Kompletní ceník

Jak často bych měl měnit rovnátka?

Alignery se mění každé 2 týdny. U dospívajících je možné měnit jednou za 10 dní. Ale ne častěji. Čím je pacient mladší a zodpovědnější, tím rychleji léčba postupuje.

Musím chodit každé dva týdny k lékaři a nechat si vyměnit rovnátka?

Ne. S pacientem odsouhlasíme frekvenci návštěv. Pokud se například setkáváme každé dva měsíce, dám jim čtyři kapky najednou. Pokud bude osoba mimo domov delší dobu, lze jí poskytnout více. Ale nemůžete jim dát rovnátka na celé období. Musíte měnit nástavce a navštěvovat ortodontistu, aby sledoval proces.

Trvá léčba alignerem déle než léčba rovnátky?

Ne, to je mylná představa. Pokud to správně naplánujeme, bude to ještě rychlejší.

Jak se mám starat o své alignery?

Zuby i alignery se čistí zubním kartáčkem a pastou. Můžete si také koupit čisticí prostředek na zubní náhrady a na chvíli do něj rovnátka ponořit. Je však důležité pamatovat na to, abyste rovnátka nosili alespoň 22 hodin denně. Rozhodně není nutné dávat alignery do kelímku na noc, jak to dělají babičky se zubními protézami. Stačí 15-20 minut.

Jak jíst, když nosím aligner?

Neexistují žádná zvláštní pravidla. Můžete jíst, co chcete. Hlavní je odstranit alignery, aby nedošlo k jejich zabarvení. Pacienti si stěžují na žloutnutí zubů: to je způsobeno jídlem s rovnátky. Pití čaje nebo kávy s rovnátky také není dobrý nápad. Buď si je sundejte, nebo pijte brčkem. Mimochodem, mnoho pacientek je s alignery velmi spokojeno. Je nepříjemné zásobník mnohokrát sundávat a dochází k neplánovanému úbytku hmotnosti.

A co kuřáci? Nebude se náustek barvit od kouře?

Přestaňte kouřit. Nebo se připravte na to, že si budete desetkrát denně sundávat a nasazovat rovnátka a prodloužíte tím dobu léčby - volba je na pacientovi. Pokud kouříte s chráničem zubů, brzy se zbarví do nevzhledné žluté barvy.

Existují nějaké kontraindikace pro nošení alignerů?

Nic přehnaného - obecné kontraindikace ortodontické léčby: epilepsie, mentální retardace, osteoporóza, diabetes a podobně. Jedná se o absolutní kontraindikace. V případě potíží vám lékař sdělí, zda je možné situaci napravit.

Naše práce – před a po

Roman KADLEC
Roman KADLECZubní lékař

Objednejte se on-line

Pro naše pacienty nabízíme možnost objednání on-line.

Naše kontakty

Smile Centrum Vysočany

Smile Centrum Vysočany

Jandova 598/1, 190 00 - PRAHA 9

KDY K NÁM?
V době:
Po: 7.30 - 19.00
Út: 7.30 - 17.00
St: 7.30 - 19.00
Čt: 7.30 - 19.00
Pá: 8.00 - 16.00
So: ZAVŘENO
Ne: ZAVŘENO